Ev tekstilinde hangi kumaşın, hangi ürünlerde kullanılacağı konusunda bazı önbilgiler aşağıda sunulmuştur. Alkantra: Yüzde 60 polyester yüzde 40 poliüretan iplik ile dokunan alkantra sağlam yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Alkantra ağırlıklı olarak perde, duvar kaplamaları, örtü, kanepe ve koltuklarda kullanılır.

Damasko: Kökeni Şam olan bu kumaş Avrupa'da XV. yüzyıldan beri üretilmektedir. Ağır olmasıyla tanınır. Genellikle iki taraflı olarak dokunan kumaşta desenler mat saten iplikler üzerine parlak saten dokuma kombinasyonu ile oluşturulur. Damasko duvar kaplamaları, perde, koltuk ve yastıklarda kullanılır.

Emprime: Resimlendirilen hafif koton kumaştır. Duvar kaplaması, perde, kanepe, masa örtülerinde kullanılır.

Hareli: Hareli doğal ipek, koton ve viskondan üretilen pırıltılı, hareli bir kumaş türüdür. Hareli kumaş, çizgili ve emprime olarak da dokunabilir. Duvar kaplaması, perde ve koltuklarda kullanım alanına sahiptir.

Jakar: Koltuk, kanepe, duvar kaplamaları ve perdelerde kullanılır.

Kadife: Kadife kumaşın pek çok çeşidi bulunur. Koton, ipek, yün ve keten kadifeler gibi? Motiflerine göre farklı biçimlere sahip olanları da vardır. Koltuk, duvar kaplaması ve perdelerde geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Bukle kadife: Üretimin değişik çeşitleri bulunmaktadır. Ön yüzü çok sıkı bir bukle etkisi gösterir. Motif ile kumaşın fonu arasında bir yükseklik farkı bulunur. Koltuk, perde ve yastıklarda kendine kullanım alanı bulunmaktadır.

Kaşmir: Çin, Tibet ve Mongolya´daki kaz ve keçi tüyünden elde edilen ipliklerle üretilir. Sıcak ve yünlü bir dokusu vardır. Perde, battaniye ve yastıklarda kullanılır.

Keten: Keten sağlamlığı, toz tutmazlığı ve bir çok özelliği sayesinde ev tekstili, perde, kılıf ve yastıklarda kullanım alanı bulmaktadır.

Koton kumaş: İpek kumaş ile tersten dikilerek desenlendirilen koton kumaşın ipek olan tarafı ipek iplikle tekrar dokunur. Böylece kumaş işleme etkisi kazanır. Perde, duvar kaplaması, koltuk ve yastıklar için idealdir.

Moher: Moher en iyi yapağı anlamına gelir. Bu çok ince ve parlak hayvan lifi, genellikle keçi yünü angoradan yılda iki kez elde edilebilir. Perde ve sandalyelerde kullanılır.

Osmanlı: Osmanlı ipek, yün ve koton karışımından oluşur. Duvar kaplaması, perde ve koltuklarda kullanılır.

Tafta: Sık dokunmuş ipek görünümlü kumaşı parlak görünümünden tanıyabilirsiniz. İpek iplik yerine viskon ile dokunduğu için daha ucuzdur. Perde ve duvar döşemelerinde kullanılır.

Yapay Deri: Sıvı PVC´nin gözenekli, ince dokulara dönüştürülmesiyle üretilir. Soğuduktan sonra sıcak etkili emprime makinesi ile istenilen deri çeşidi dokusu kumaşa kazandırılır.

Yapay Kürk: Tüylerin bir araya getirilmesi ile elde edilen dokudur. Farklı renklerdeki tüylerin bir arada kullanılması ile ayı, tilki veya vizon görünümü elde edilir. Koltuk, örtü, yatak örtüsü ve yastıklar için ideal bir kullanıma sahiptir.

Yünlü: Koyun yapağının işlenmesiyle elde edilir. Yün dokunurken pek çok farklı görünüm kazanır. Sandalye, perde, duvar kaplaması ve yastıklarda geniş bir kullanım alanına sahiptir.

İran ipeği: İran´dan gelen ipek kumaş, en görkemli döşemelikler arasında yer alır. Hiçbir zaman tek renk olarak kullanılmayan kumaş, çoğu zaman işlemeli olarak üretilir.

İpek: Perde, duvar kaplaması ve yastıklar için idealdir.

İşlemeli: Elde veya makinede yapılan işlemelerle süslenen kumaş genellikle koton veya ipek ipliklerden üretilir. Perde, duvar kaplamaları ve örtüler için idealdir.